Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Literatura Ludowa
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1957
wierszy Bałuckiego powstała przed 1860 rokiem. Tyczy to również wierszy górskich i góralskich, prócz "Dla chleba". Ale nawet i w tym ostatnim przypadku można chyba mówić o przeróbce jedynie. Bo w notatniku znajdujemy taką strofkę:

Treścią wiersza "Góral" jest dola górala, który wrócił z nizin z zarobionymi pieniędzmi, ale nie zastał ani chaty, ani żony. Chata spłonęła, a żona z dziećmi poszła w świat, na żebry. W zimę, w śniegu zmarzły dzieci, a w kilkanaście lat potem na schodach częstochowskiego klasztoru spotkała się para żebraków - mąż i żona.
Z notatnika poetyckiego warto przypomnieć takie fragmenty szkiców poetyckich niewątpliwie owoc przede wszystkim
wierszy Bałuckiego powstała przed 1860 rokiem. Tyczy to również wierszy górskich i góralskich, prócz "&lt;name type="tit"&gt;Dla chleba&lt;/&gt;". Ale nawet i w tym ostatnim przypadku można chyba mówić o przeróbce jedynie. Bo w notatniku znajdujemy taką strofkę:<br>&lt;gap&gt;<br>Treścią wiersza "&lt;name type="tit"&gt;Góral&lt;/&gt;" jest dola górala, który wrócił z nizin z zarobionymi pieniędzmi, ale nie zastał ani chaty, ani żony. Chata spłonęła, a żona z dziećmi poszła w świat, na żebry. W zimę, w śniegu zmarzły dzieci, a w kilkanaście lat potem na schodach częstochowskiego klasztoru spotkała się para żebraków - mąż i żona.<br>Z notatnika poetyckiego warto przypomnieć takie fragmenty szkiców poetyckich niewątpliwie owoc przede wszystkim
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego