Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
przez 656 osób.

1670 11 grudnia. Potwierdzenie przywileju Batorego w dokumencie króla Michała Wiśniowieckiego, o wątpliwej autentyczności.

przed 1694 Bracia Jędrzej i Paweł Gąsienicowie budują młyn "na Zakopanem, między wodami Białą a Ciche, na wyrobisku z pańskiego lasu".

XVIII w. W Zakopanem wprowadzona zostaje uprawa ziemniaków.

przed 1756 Powstaje huta żelaza w Kuźnicach, rzekomo na polecenie starosty nowotarskiego Franciszka Rychtera. Budowniczym ma być niejaki Sadogórski.

1765 Lustracja królewszczyzn na Podhalu. Dokument wzmiankuje o Zakopanem i Olczy. W Zakopanem jest wówczas 37 gospodarstw i parę młynów.

1770 wrzesień. Pod pozorem ustanowienia kordonu sanitarnego Austria, rok wcześniej zająwszy Spisz, zagarnia starostwa nowotarskie, czorsztyńskie
przez 656 osób.<br><br> 1670 11 grudnia. Potwierdzenie przywileju Batorego w dokumencie króla Michała Wiśniowieckiego, o wątpliwej autentyczności.<br><br> przed 1694 Bracia Jędrzej i Paweł Gąsienicowie budują młyn "na Zakopanem, między wodami Białą a Ciche, na wyrobisku z pańskiego lasu".<br><br> XVIII w. W Zakopanem wprowadzona zostaje uprawa ziemniaków.<br><br> przed 1756 Powstaje huta żelaza w Kuźnicach, rzekomo na polecenie starosty nowotarskiego Franciszka Rychtera. Budowniczym ma być niejaki Sadogórski.<br><br> 1765 Lustracja królewszczyzn na Podhalu. Dokument wzmiankuje o Zakopanem i Olczy. W Zakopanem jest wówczas 37 gospodarstw i parę młynów.<br><br> 1770 wrzesień. Pod pozorem ustanowienia kordonu sanitarnego Austria, rok wcześniej zająwszy Spisz, zagarnia starostwa nowotarskie, czorsztyńskie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego