Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
nad lądem lub nad morzem. Najczęściej występujące nad obszarem Polski powietrze polarne napływa jako powietrze polarno-morskie (PPm) lub jako powietrze polarno-kontynentalne (PPk).
Powietrze polarno-morskie (PPm) napływa do nas z zachodu, znad północnej części Oceanu Atlantyckiego, bowiem tutaj znajduje się jego obszar źródłowy. Jest to powietrze cechujące się znaczną wilgotnością. W zimie sprowadza okresowe ocieplenia i odwilże, wzrost zachmurzenia nieba oraz opady atmosferyczne w postaci śniegu lub deszczu. Latem napływ powietrza polarno-morskiego przynosi ochłodzenie, z jednoczesnym wzrostem zachmurzenia i wystąpienie opadów, niekiedy mających charakter burzowy.
Powietrze polarno-morskie w Polsce występuje z częstością średnią roczną wynoszącą ok. 65
nad lądem lub nad morzem. Najczęściej występujące nad obszarem Polski powietrze polarne napływa jako powietrze polarno-morskie (PPm) lub jako powietrze polarno-kontynentalne (PPk).<br> Powietrze polarno-morskie (PPm) napływa do nas z zachodu, znad północnej części Oceanu Atlantyckiego, bowiem tutaj znajduje się jego obszar źródłowy. Jest to powietrze cechujące się znaczną wilgotnością. W zimie sprowadza okresowe ocieplenia i odwilże, wzrost zachmurzenia nieba oraz opady atmosferyczne w postaci śniegu lub deszczu. Latem napływ powietrza polarno-morskiego przynosi ochłodzenie, z jednoczesnym wzrostem zachmurzenia i wystąpienie opadów, niekiedy mających charakter burzowy.<br> Powietrze polarno-morskie w Polsce występuje z częstością średnią roczną wynoszącą ok. 65
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego