Typ tekstu: Książka
Autor: Zientara Benedykt
Tytuł: Dawna Rosja despotyzm i demokracja
Rok: 1985
Nowogrodowi. Wielkie miasto nad jeziorem Ilmeń sprowadzało z Zalesia zboże dla wyżywienia swej ludności, nie licząc zawsze pożądanych futer i wosku.

Książęta rostowsko-suzdalscy: Jerzy Dołgoruki (1125-1157) i Andrzej Bogolubski (1157-1174), prowadzący w XII wieku kolonizację Zalesia, uzyskali hegemonię wśród Rurykowiczów. W 1169 r. Andrzej Bogolubski zdobył i zniszczył Kijów, sprowadzając w ten sposób jego znaczenie do roli jednego z wielu dzielnicowych ośrodków. Przyjąwszy tytuł wielkiego księcia, nie osiadł jednak w Kijowie, zakładając nową siedzibę we Włodzimierzu nad Klaźmą. Nie udało mu się natomiast opanować Wielkiego Nowogrodu.

W ten sposób już u schyłku XII wieku zarysował się rozpad Rusi
Nowogrodowi. Wielkie miasto nad jeziorem Ilmeń sprowadzało z Zalesia zboże dla wyżywienia swej ludności, nie licząc zawsze pożądanych futer i wosku. <br><br> Książęta rostowsko-suzdalscy: Jerzy Dołgoruki (1125-1157) i Andrzej Bogolubski (1157-1174), prowadzący w XII wieku kolonizację Zalesia, uzyskali hegemonię wśród Rurykowiczów. W 1169 r. Andrzej Bogolubski zdobył i zniszczył Kijów, sprowadzając w ten sposób jego znaczenie do roli jednego z wielu dzielnicowych ośrodków. Przyjąwszy tytuł wielkiego księcia, nie osiadł jednak w Kijowie, zakładając nową siedzibę we Włodzimierzu nad Klaźmą. Nie udało mu się natomiast opanować Wielkiego Nowogrodu. <br><br> W ten sposób już u schyłku XII wieku zarysował się rozpad Rusi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego