Młodzieżowe Słowo Roku — jury plebiscytu

 
Młodzieżowe Słowo Roku – jury plebiscytu
Dr hab. Marek Łaziński, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Instytucie Języka Polskiego UW. Bada kategorie gramatyczne polszczyzny w ujęciu porównawczym, m.in. aspekt czasownika i rodzaj rzeczownika, oraz ich interpretacje psychologiczne. Stara się dostrzegać w języku na bieżąco zmiany wynikające ze zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Od 11 lat prowadzi plebiscyt na Słowo Roku, a od 6 na Młodzieżowe Słowo Roku. Członek Rady Języka Polskiego.
 
Prof. dr hab. Ewa Kołodziejek pracuje w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest autorką rozpraw z zakresu socjolingwistyki, m.in. Człowiek i świat w języku subkultur (2015), oraz wielu książek o poprawności języka, m.in. poradników językowych Walczymy z bykami (2009) i Potyczki z polszczyzną (2019) wydanych przez PWN. W prasie, w radiu i telewizji popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jest członkinią prezydium Rady Języka Polskiego i przewodniczącą Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej RJP.
 
Dr hab. Anna Wileczek, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK, nauczycielka dyplomowana języka polskiego. Zajmuje się językiem i kulturą młodzieży, dyskursem edukacyjnym, komunikacją internetową oraz kompetencją komunikacyjną dzieci. Jest autorką i współautorką wielu publikacji poświęconych analizie języka i komunikacji młodzieży w perspektywie społeczno-kulturowej i pedagogicznej, m.in. Język i komunikacja. Wprowadzenie dla pedagogów (2020), Kod młodości. Młodomowa w aspektach społeczno-kulturowych (2018) wydanych przez PWN. Należy m.in. do The International Association for Research in L1 Education oraz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, jest członkinią Zespołu Dydaktycznego Rady Języka Polskiego.
 
Bartek Chaciński, redaktor działu kultury „Polityki”, pisuje o muzyce, kulturze popularnej i języku, od wielu lat współpracuje z radiową Dwójką, prowadzi blog muzyczny Polifonia. Opublikował m.in. serię Słowników najmłodszej polszczyzny. Członek Rady Języka Polskiego.
 
 
 
 
 
Zaktualizowano: 7.10.2021
 
 
 
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!