Rozstrzygnięcie plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2019 – komentarz Ewy Kołodziejek

Rozstrzygnięcie plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2019 – komentarz Ewy Kołodziejek
Podobnie jak w ubiegłorocznym plebiscycie, w którym zwyciężył dzban, również w 2019 roku młodzieżowymi słowami są określenia osób. Tym razem jednak dotyczą głównie kobiet.
Alternatywka i jesieniara to nazwy niejednoznacznie. Osoba nazywana alternatywką jest z jednej strony obiektem kpin: „Młoda osoba płci damskiej z zaburzoną samooceną i stanem emocjonalnym. Ubiera się w bardzo charakterystyczny sposób, cała na czarno, kreski, ogółem mocny makijaż” albo „Zbuntowana nastolatka, która ubiera się w łańcuchy i jest głupia. Alternatywki to stan umysłu”. Z drugiej jednak strony podkreśla się jej indywidualność, osiąganą mimo braku społecznej aprobaty: „Osoba wyróżniająca się odmiennym stylem ubierania i makijażem. Społeczeństwo nie jest przychylnie nastawione do tych osób, ponieważ nie podoba im się wyróżniający ubiór, który przykuwa uwagę innych. Alternatywki nie ubierają się w sposób rażący – ich ubiór cechuje się ciekawymi połączeniami i rozwiązaniami, które mogą stać się inspiracją dla każdego”. Ocenny charakter nazwy łagodzi jej zdrobniała forma słowotwórcza: alternatywka brzmi po prostu sympatycznie, nawet jeśli ukrywa niechęć albo inne negatywne uczucia.
Słowo jesieniara też jest dwuznaczne. Trochę szydercze, ale w gruncie rzeczy aprobujące to, co wszyscy lubimy: kolory jesieni, ciepły kocyk, gorącą herbatę. Jesieniara bowiem to „Osoba uwielbiająca jesień i jesienną aurę. Najchętniej spędziłaby całe życie pod kocem, pijąc kakao lub herbatę oraz oglądając seriale”. Słowotwórczo jesieniara jest podobna do nudziary, cwaniary, rozrabiary czy plotkary, określeń o negatywno-żartobliwej ekspresji. Ale chyba najbliżej jesieniary jest kociara, też trochę zwariowana, tylko że na punkcie kotów. Jednak kotów w definicjach jesieniary nie było.
 
Ewa Kołodziejek
Dodano: 5.12.2019
 
Zobacz w galerii subiektywny wybór słów z definicjami oryginalnymi oraz gdzieniegdzie – z komentarzami językoznawcy.
 
 
   
 
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego