gdzieś

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

gdzieś I «zaimek oznaczający określone miejsce, którego mówiący nie potrafi zidentyfikować lub którego nie chce wskazać»
gdzieś II «partykuła nadająca znaczenie przybliżenia określeniom czasu i miejsca, np. Zjemy coś gdzieś po drodze., lub wyrażeniom określającym liczbę, ilość lub miarę, np. Wrócimy gdzieś za godzinę.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

gdzieś czy dokądś?
13.02.2003
Dzień dobry.
Coraz cześciej słyszę, że ktoś gdzieś idzie, ktoś gdzieś jedzie. Z tego, co wiem, to poprawnie powinno się mówić dokądś – ktoś się udaje dokądś. Jednak to gdzieś stało się bardzo powszechne. Czy jest to wielki błąd? Czy jest on dopuszczalny w języku potocznym? A może nawet pisanym?
Pozdrawiam.
Osobiście tam nie byłem
3.11.2015
Szanowni Państwo,
kiedy powiedziałem znajomemu, że znam pewne miejsce, ale nie byłem tam osobiście, zapytał, czy można być gdzieś nieosobiście. Odpowiedziałem, że nie można, ale czasem pojawiają się w wypowiedziach takie puste semantycznie słowa, które po prostu coś podkreślają. Odrzekł, że idąc tym tropem, można by właściwie cofać się do tyłu, bo do tyłu podkreśla kierunek cofania. Zacząłem się zastanawiać, czy nie ma racji, tzn. czy być gdzieś osobiście nie jest po prostu pleonazmem.
Kuliczki
6.04.2012
Jaka jest geneza wyrażenia u diabła na kuliczkach, oznaczającego mniej więcej tyle co 'na wygwizdowie'? Czym są owe kuliczki?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... tamtego?
    Tamten wyobrażał sobie jako ostrą falę wypiętrzającą się raptownie
    gdzieś w środku, między suchymi kłębkami nerek, wątrobą otłuszczoną żółtozielonym łojem...
  • ... polikliniki kilka zabiedzonych, pożółkłych jukk, które w mieszkaniach stały prawdopodobnie gdzieś za szafą lub w innym ciemnym miejscu (tak jak pokazuje...
  • ... natomiast piętnuje się to wprost, a imprezy imieninowe odbywają się gdzieś na zapleczach, w kantorkach, w kotłowni. Przez jakiś czas kolega...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego