obok

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

obok I
1. «przyimek komunikujący, że dana rzecz lub osoba znajduje się blisko innej, np. Położył łyżkę obok talerza. Usiadła obok syna.»
2. «przyimek komunikujący o współwystępowaniu przedmiotów lub faktów, o których jest mowa, z innymi przedmiotami i faktami, np. Obok działalności politycznej uprawiał dziennikarstwo.»
obok II «przysłówek komunikujący o małej odległości między przedmiotami, np. Dziecko śpi obok.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

obok
7.12.2012
Czy w zdaniu: „Stefan Batory obok ornatu herbowego fundował do katedry na Wawelu także inne materie z włoskiego aksamitu” część obok ornatu herbowego powinna zostać wydzielona przecinkami?
Kłaść – położyć
8.04.2019
Zastanawiają mnie słowa położyć, kłaść – w jakim przypadku ich używamy? Czy mówimy Połóż książkę na biurko, czy Połóż książkę na biurku; Kładę ciuchy na łóżko czy Kładę ciuchy na łóżku?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem
Paulina Wudarska
podmiot gramatyczny
9.06.2006
Czy wyrażenie Polska obok narodów może pełnić w zdaniu funkcję podmiotu? Znam osoby, które twierdzą, że tak. Czy mają rację?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... zajęły ważne miejsce w "jędrzejowskiej" wersji wystawy. W ten sposób - obok sali "zegarowej" (ten dział jest specjalnością Muzeum im. Przypkowskich) - druga...
  • ... kapy materii, Są węższe (140 cm) lub szersze (160 cm), obok nich szafy, z lustrzanymi drzwiami, w dwóch systemach otwierania: tradycyjnym...
  • ... na patkach kołnierza. W zależności od grupy uposażenia, na patce obok trąbki odwróconej ustnikiem w lewo znajdował się srebrny lub złoty...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego