osobistość

Wielki słownik ortograficzny PWN

osobistość -ści; te -ści

Słownik języka polskiego PWN

osobistość «osoba wybitna, ważna i wpływowa»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Jeszcze o osobowości
27.06.2018
Szanowna Pani!
To nie tyle pytanie, co zgłoszenie wątpliwości co do słownikowej definicji i, najprawdopodobniej, błędu. Pierwsza definicja PWN dotycząca osobowości (https://sjp.pwn.pl/sjp/osobowosc;2496558.html) wydaje się mocno nietrafiona i pasuje bardziej do określenia osobistość, poza tym koliduje z drugą, która jest oczywiście zupełnie w porządku. Być może stąd problemy czytelników zawarte w poradach: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Osobowosc;18640.html oraz https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Pierwszenstwo-zasad-przed-osobowosciami;18558.html.
Michaił czy Michał Bułhakow
12.03.2002
"Słownik nazw własnych" J. Grzeni oraz "Nowy słownik ortograficzny PWN" pod red. E. Polańskiego podają, kiedy polszczymy imię osoby narodowości innej niż polska. Zgodnie z tymi zasadami w obydwu wymienionych źródłach w części słownikowej można znaleźć Michaiła Bułhakowa. Tymczasem Bułhakow pojawił się jako Michał (spolszczony) w książkach wydanych przez: Czytelnika, Ossolineum, PIW, Znak, Wydawnictwo Dolnośląskie, Luk, MUZĘ SA i jeszcze kilka innych, mniej znanych. Nie są to oczywiście wszystkie przypadki, a i wydawnictwa nie muszą być jakoś szczególnie przywiązane do danej formy. To samo Wydawnictwo Dolnośląskie, które wydało "Mistrza i Małgorzatę" Michała, dziś wydaje książkę o Michaile. Niemniej na mój osąd forma Michał jest częstsza, co dodatkowo mogę podeprzeć wyliczeniami z mojej półki: 14 książek Michała (albo o Michale), i tylko jedna Michaiła.
Wspomniałem na początku o zasadach polszczenia imienia - pisownia Michał mogłaby nie być z nimi sprzeczna, jeśliby zaliczyć Bułhakowa do grona wybranych przypadków, jedną z zasad jest bowiem szczególne traktowanie wybranych osób. Może źródła poprawnościowe również powinny Bułhakowa do nich zaliczyć?
J.B.
Jak Państwo widzą...
8.05.2007
Witam.
Chciałbym zapytać o formę czasownika w przypadku zwrotu do grupy ludzi. Słyszałem już różne formy, m.in. „Państwo ogląda”, „Państwo oglądają”, „Państwo oglądacie” (przykład pochodzi z telewizji). Bardzo mnie ciekawi, które zastosowanie jest poprawne, zwłaszcza że różne znane osobistości używają innej formy – i dlatego zastanawiam się, kto ma rację. Bardzo dziękuję.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... o ochronie zwierząt, po gorącym orędowaniu jej przez wiele znanych osobistości. Rozporządzenie hyclowskie do tejże ustawy rujnuje te osiągnięcia. Zwierzę staje...
  • ... spotkania hrabina wyrażała się swobodnie o rodzinie Windsorów i czołowych osobistościach politycznych Wielkiej Brytanii. Królową Elżbietę nazwała "tą poczciwiną", przywódcę opozycji...
  • ... berecie, czarnobrody Sikh, kazał się policjantom rozstąpić.
    - Musiała jakaś ważna
    osobistość przyjechać - zastanawiał się Kanval, wychylony przez opuszczoną szybę, węszył w...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego