tenże

Wielki słownik ortograficzny PWN

też: też mi odpowiedź; zna też hiszpański
po toż (np. przyszedł) ,
to też (to także)
to też by (to także by)
toż by (właśnie to by)
toż samo tegoż samego ,
z tym•że (np. Z tymże człowiekiem znam się od dawna.) ,

Słownik języka polskiego PWN

tenże «ten sam»
też
1. «partykuła włączająca do większego zbioru wyróżniony przez nią element i komunikująca, że można o nim powiedzieć to samo co o pozostałych elementach, np. Czy ty też o tym wiedziałeś?»
2. «partykuła występująca w zdaniu nawiązującym do poprzedniego i podkreślająca, że mowa jest o tych samych przedmiotach lub faktach, których dotyczyło wcześniejsze zdanie, np. Liczyłam, że dostanie nagrodę. Tak też się stało.»
3. «partykuła występująca bezpośrednio przed ostatnim członem wyliczenia, sygnalizując jego zamknięcie, np. Nie wiem, czy dobrze usłyszałam, czy też nie.»
4. lekcew. «partykuła wprowadzająca wypowiedź wyrażającą negatywny stosunek mówiącego do osoby, przedmiotu lub faktu, których dotyczy, np. Też masz zachcianki!»
toż «partykuła nawiązująca do jakiejś sytuacji lub do czyjejś wypowiedzi, wprowadzająca sąd polemiczny, np. Sto tysięcy? Toż to majątek.»
żeby też «partykuła otwierająca zdanie nieoznajmujące, które wyraża ubolewanie, zawstydzenie lub zażenowanie, np. Żeby też nie znaleźć pięciu minut dla ojca! »
że też «partykuła otwierająca zdanie wyrażające ubolewanie, politowanie lub zaskoczenie, np. Że też akurat ciebie wybrali! »

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

tenże i tegoż w przypisach
23.03.2013
Z porady http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7860 wynika, że formy tegoż i tejże stosujemy po elemencie [w:], a tenże i taż – w pozycji inicjalnej opisu bibliograficznego. Czy w przypisach do jednego tekstu mogą więc wystąpić oba warianty naraz? Czy błędem byłoby przyjęcie jednego wariantu niezależnie od pozycji (tenże na początku i tenże po [w:] albo tegoż na początku i tegoż po [w:])?
Toż podoba się dla niej ta odpowiedź!
25.06.2010
Witam!
Mam pytanie dotyczące formy dla. Pochodzę z Podlasia i u nas przyjęło się mówienie dla Pawła zamiast Pawłowi. Czy takie określenie jest dopuszczalne? Kiedy możemy używać dla a kiedy nie?
Przypomniało mi się jeszcze, że chciałam zapytać o toż. Też u nas charakterystyczne, np. „Toż Ci mówiłam’’. Czy takie słowo istnieje?
Też nie wpływa na stosowanie reguły [374]
22.09.2016
Szanowni Państwo,
zastanawiam się nad interpunkcją zdania Nie udowodniono, że taka funkcja istnieje lub też(,) że nie istnieje. Gdyby nie było też, brak przecinka wynikałby z reguły [374] WSO PWN, ale w tej sytuacji nie jestem pewien.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... czy zbiór własnych danych. Może lepiej od razu zdecydować się też na dodawanie zmieniacza...
  XR-CA630
  Jedyną różnicą w stosunku do...
 • ... Lin importuje do Chin lekarstwa. Na przykład ze Szwecji.
  - Planuję
  też urządzić we współpracy z Polakami sanatorium z wykorzystaniem tradycyjnej medycyny...
 • ... ale sąd tych oświadczeń formalnie nie odebrał.
  Ast zarzucił nam
  też, że w swym materiale oparliśmy się na anonimowym doniesieniu. Podkreślił...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego