Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
one jednak nieco innego sensu, ponieważ poemat jest opisem ucieczki przed miłością:

Ale już w Roksolankach Szymona Zimorowica mit Atalanty zostaje uwikłany w bogate konteksty filozoficzne i religijne. "Wiatronoga" Atalanta symbolizuje bowiem z jednej strony próżną ucieczkę przed ziemską, cielesną miłością, której pochwałę głosi Dziewosłąb:
Któż nie wiadom uporu krnąbrnej Atalanty?
- z drugiej zaś "szalony krok lotnej skoczki" - jak pisze Zimorowic - to po prostu metafora ludzkiego życia, które jest wyścigiem do ostatecznej mety:

Potwierdzenie takiego odczytania mitu przynosi pierwszy Pawłowy List do Koryntian:
Azaż nie wiecie, iż ci, którzy w zawód bieżą, wszyscyć więc bieżą, lecz jeden zakład bierze? Także bieżcie
one jednak nieco innego sensu, ponieważ poemat jest opisem ucieczki przed miłością:<br>&lt;gap&gt;<br>Ale już w Roksolankach Szymona Zimorowica mit Atalanty zostaje uwikłany w bogate konteksty filozoficzne i religijne. "Wiatronoga" Atalanta symbolizuje bowiem z jednej strony próżną ucieczkę przed ziemską, cielesną miłością, której pochwałę głosi Dziewosłąb:<br>Któż nie wiadom uporu krnąbrnej Atalanty?<br>- z drugiej zaś "szalony krok lotnej skoczki" - jak pisze Zimorowic - to po prostu metafora ludzkiego życia, które jest wyścigiem do ostatecznej mety:<br>&lt;gap&gt;<br>Potwierdzenie takiego odczytania mitu przynosi pierwszy Pawłowy List do Koryntian:<br>Azaż nie wiecie, iż ci, którzy w zawód bieżą, wszyscyć więc bieżą, lecz jeden zakład bierze? Także bieżcie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego