Typ tekstu: Książka
Autor: Król-Fijewska Maria
Tytuł: Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Rok: 1996
Szczególnie trudna jest sytuacja, gdy krytyka działania wiąże się z nagłym, agresywnym wybuchem osoby krytykującej. Sytuację taką analizują Alberti i Emmons w swoim podręczniku asertywności.

Osoba B, wychodząc z windy, niechcący wpada na nieznaną sobie osobę A i potrąca ją. Osoba A reaguje gwałtownym i natychmiastowym wybuchem, krzycząc:

Osoba A:
Do jasnej cholery! Dlaczego pan nie patrzy, gdzie pan idzie!? Cholerny idiota! Mógł mi pan zrobić krzywdę!

Alberti i Emmons piszą: Proponujemy, abyś najpierw pozwolił tej osobie wypuścić nieco złości, dopóki on czy ona nie uspokoi się. Gdy przejdzie jej wybuch, możesz powiedzieć:
Osoba B:
- Przepraszam, że pana potrąciłem. Zrobiłem to niechcący. Jest
Szczególnie trudna jest sytuacja, gdy krytyka działania wiąże się z nagłym, agresywnym wybuchem osoby krytykującej. Sytuację taką analizują &lt;name type="person"&gt;Alberti&lt;/&gt; i &lt;name type="person"&gt;Emmons&lt;/&gt; w swoim podręczniku asertywności.<br><br>Osoba B, wychodząc z windy, niechcący wpada na nieznaną sobie osobę A i potrąca ją. Osoba A reaguje gwałtownym i natychmiastowym wybuchem, krzycząc:<br><br>Osoba A: <br>Do jasnej cholery! Dlaczego pan nie patrzy, gdzie pan idzie!? Cholerny idiota! Mógł mi pan zrobić krzywdę!<br><br>&lt;name type="person"&gt;Alberti&lt;/&gt; i &lt;name type="person"&gt;Emmons&lt;/&gt; piszą: &lt;q&gt;Proponujemy, abyś najpierw pozwolił tej osobie wypuścić nieco złości, dopóki on czy ona nie uspokoi się. Gdy przejdzie jej wybuch, możesz powiedzieć:&lt;/&gt;<br>Osoba B: <br>- Przepraszam, że pana potrąciłem. Zrobiłem to niechcący. Jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego