Typ tekstu: Książka
Autor: Pietrzak Bogusław, Polański Zbigniew
Tytuł: System finansowy w Polsce
Rok: 1997
rynek eurowalutowy) oraz eurorynek kapitałowy. Pierwszy to rynek transakcji walutowych dokonywanych poza miejscem pochodzenia danej waluty, a drugi to przede wszystkim rynek euroobligacji, a więc rynek, na którym obraca się obligacjami denominowanymi w walucie innego państwa.
Innym istotnym podziałem przedstawionym w tabeli jest rozróżnienie między rynkami finansowymi hurtowymi i detalicznymi. Kryterium podziału jest tu skala (wielkość) dokonywanych transakcji instrumentami finansowymi. Rynek hurtowy jest to rynek dużych transakcji (głównie dokonywanych przez instytucje finansowe między sobą oraz z przedsiębiorstwami), natomiast rynek detaliczny to rynek małych transakcji (głównie instytucji finansowych z gospodarstwami domowymi).
W związku z rozwojem instrumentów pochodnych, w literaturze wyodrębnia się jako podgrupę
rynek eurowalutowy) oraz eurorynek kapitałowy. Pierwszy to rynek transakcji walutowych dokonywanych poza miejscem pochodzenia danej waluty, a drugi to przede wszystkim rynek euroobligacji, a więc rynek, na którym obraca się obligacjami denominowanymi w walucie innego państwa.<br>Innym istotnym podziałem przedstawionym w tabeli jest rozróżnienie między rynkami finansowymi hurtowymi i detalicznymi. Kryterium podziału jest tu skala (wielkość) dokonywanych transakcji instrumentami finansowymi. Rynek hurtowy jest to rynek dużych transakcji (głównie dokonywanych przez instytucje finansowe między sobą oraz z przedsiębiorstwami), natomiast rynek detaliczny to rynek małych transakcji (głównie instytucji finansowych z gospodarstwami domowymi).<br>W związku z rozwojem instrumentów pochodnych, w literaturze wyodrębnia się jako podgrupę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego