Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 27
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
obrządku prawosławnego. Proces powrotu do prawosławia nasilił się w II RP, w latach 30., kiedy Kościół rzymskokatolicki próbował narzucić unickim duchownym celibat). Nie bez inspiracji z zewnątrz próbowano wśród Łemków upowszechnić pogląd, iż wyznający prawosławie dążą do połączenia się z Rosją, a unici to prawdziwi patrioci ukraińscy.

Dziadek pana Sandowicza, Maksym Sandowicz, stał się ofiarą swojej wiary. W 1914 r. rozstrzelali go na dziedzińcu sądu w Gorlicach Austriacy. Jako prawosławny był potencjalnym wrogiem, sprzymierzeńcem Moskwy. Wielu Łemków uwięziono podczas I wojny światowej w austriackim obozie Talerhof, pod Grazem. Po II wojnie Polacy umieszczali ich w obozie w Jaworznie.

Odrestaurowany cmentarz w
obrządku prawosławnego. Proces powrotu do prawosławia nasilił się w II RP, w latach 30., kiedy Kościół rzymskokatolicki próbował narzucić unickim duchownym celibat). Nie bez inspiracji z zewnątrz próbowano wśród Łemków upowszechnić pogląd, iż wyznający prawosławie dążą do połączenia się z Rosją, a unici to prawdziwi patrioci ukraińscy.<br><br>Dziadek pana Sandowicza, Maksym Sandowicz, stał się ofiarą swojej wiary. W 1914 r. rozstrzelali go na dziedzińcu sądu w Gorlicach Austriacy. Jako prawosławny był potencjalnym wrogiem, sprzymierzeńcem Moskwy. Wielu Łemków uwięziono podczas I wojny światowej w austriackim obozie Talerhof, pod Grazem. Po II wojnie Polacy umieszczali ich w obozie w Jaworznie.<br><br>&lt;tit&gt;Odrestaurowany cmentarz w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego