Typ tekstu: Książka
Autor: Przybylski Jerzy
Tytuł: Marynarze w walce o niepodległość Polski (1918-1920)
Rok: 1999
utrzymać się na tej linii 7-10 dni i "wygrać czas" dla przygotowania grupy uderzeniowej w rejonie Brześcia - zdolnej do rozbicia i pokonania wojsk Tuchaczewskiego. W celu ułatwienia realizacji tego zadania i odwrócenia uwagi dowództwa radzieckiego od północnego kierunku działań, marszałek J. Piłsudski 25 lipca polecił dowódcy frontu południowego gen. Rydzowi-Śmigłemu rozpocząć bitwę w rejonie Brodów z 1 Armią Konną S. Budionnego.
Koncepcja kontrofensywy z rejonu Brześcia wkrótce stała się nierealna, gdyż już 1 sierpnia, wskutek słabej postawy grupy poleskiej, został on ewakuowany.
Powstała w ten sposób nowa sytuacja operacyjna zmuszała Naczelne Dowództwo do cofnięcia całego frontu w głąb kraju oraz
utrzymać się na tej linii 7-10 dni i "wygrać czas" dla przygotowania grupy uderzeniowej w rejonie Brześcia - zdolnej do rozbicia i pokonania wojsk Tuchaczewskiego. W celu ułatwienia realizacji tego zadania i odwrócenia uwagi dowództwa radzieckiego od północnego kierunku działań, marszałek J. Piłsudski 25 lipca polecił dowódcy frontu południowego gen. Rydzowi-Śmigłemu rozpocząć bitwę w rejonie Brodów z 1 Armią Konną S. Budionnego.<br>Koncepcja kontrofensywy z rejonu Brześcia wkrótce stała się nierealna, gdyż już 1 sierpnia, wskutek słabej postawy grupy poleskiej, został on ewakuowany.<br>Powstała w ten sposób nowa sytuacja operacyjna zmuszała Naczelne Dowództwo do cofnięcia całego frontu w głąb kraju oraz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego