Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
Jeszcze do niedawna współegzystowały ze sobą różne rodzaje stroju, od najwcześniejszego, zdobnego średniowiecznym haftem wolutowym, po osiemnastowieczny mieszczan żywieckich, czy już dwudziestowieczny, łowicki.
Późniejszym zjawiskiem w kulturze chłopskiej były rzeźby, kapliczki, obrazy. Rzeźby miały swoje poprzedniczki. Możemy domyślać się, jakie były, patrząc na wota woskowe czy na figurki służące magii. Technika ich wyrobu była prosta - wystarczyło z kęsa chleba, gliny lub wosku uformować figurkę konia, kozy, psa, pasterza, odpowiednio wydłużając nogi, szyję, główkę. Tak powstały np. koniki, także z jeźdźcami, znane zresztą nie tylko u nas, ale i w całej Europie, Japonii i w Chinach.
Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł ciekawe zjawisko
Jeszcze do niedawna współegzystowały ze sobą różne rodzaje stroju, od najwcześniejszego, zdobnego średniowiecznym haftem wolutowym, po osiemnastowieczny mieszczan żywieckich, czy już dwudziestowieczny, łowicki. <br>Późniejszym zjawiskiem w kulturze chłopskiej były rzeźby, kapliczki, obrazy. Rzeźby miały swoje poprzedniczki. Możemy domyślać się, jakie były, patrząc na wota woskowe czy na figurki służące magii. Technika ich wyrobu była prosta - wystarczyło z kęsa chleba, gliny lub wosku uformować figurkę konia, kozy, psa, pasterza, odpowiednio wydłużając nogi, szyję, główkę. Tak powstały np. koniki, także z jeźdźcami, znane zresztą nie tylko u nas, ale i w całej Europie, Japonii i w Chinach. <br>Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł ciekawe zjawisko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego