Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczyk Paweł
Tytuł: Fizyka cząsteczek
Rok: 2000
wzorem. O możliwości przejścia elektrycznego dipolowego między poziomami oscylacyjnymi v' i v'' (w ramach danego stanu elektronowego) decyduje druga całka w wyrażeniu, to znaczy .
Symetria cząsteczki dwuatomowej wymaga, aby moment dipolowy był zawsze skierowany wzdłuż jej osi (tzn. miał tylko składową , ale jego wartość powinna być funkcją odległości międzyjądrowej R. Wychylenia jąder od położenia równowagi są w czasie drgań bardzo małe, przypuszczamy więc, że i zmiana momentu dipolowego jest niewielka, można zatem przybliżyć ją zależnością liniową przy czym utożsamiliśmy moment dipolowy w położeniu równowagi jąder z trwałym momentem jądrowym rozważanym w poprzednim paragrafie. Podstawiając do , otrzymujemy .
W całce po d R
wzorem. O możliwości przejścia elektrycznego dipolowego między poziomami oscylacyjnymi v' i v'' (w ramach danego stanu elektronowego) decyduje druga całka w wyrażeniu, to znaczy &lt;gap&gt;.<br>Symetria cząsteczki dwuatomowej wymaga, aby moment dipolowy był zawsze skierowany wzdłuż jej osi (tzn. miał tylko składową &lt;gap&gt;, ale jego wartość powinna być funkcją odległości międzyjądrowej R. Wychylenia jąder od położenia równowagi są w czasie drgań bardzo małe, przypuszczamy więc, że i zmiana momentu dipolowego jest niewielka, można zatem przybliżyć ją zależnością liniową &lt;gap&gt; przy czym utożsamiliśmy moment dipolowy w położeniu równowagi jąder z trwałym momentem jądrowym &lt;gap&gt; rozważanym w poprzednim paragrafie. Podstawiając &lt;gap&gt; do &lt;gap&gt;, otrzymujemy &lt;gap&gt;. <br>W całce po d R
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego