Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 02.05 (5)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
piśmie zobowiązała się do współpracy, uzgodniła pseudonim i osobiście napisała (podpisała) raport ze zleconych zadań. Jeżeli pobierała wynagrodzenie, musiała pokwitować odbiór pieniędzy. Z kolei na osoby śledzone wypełniano kwestionariusz ewidencyjny (KE). Tworzono teczki, akta, tony dokumentów.

Po 1980 r. werbowanie nabrało rozmachu. - Czesław Kiszczak wniósł do resortu wojskową zasadę, że agentura to podstawa i trzeba mieć wokół siebie ludzi nastawionych służebnie. Gdyby mógł, zwerbowałby wszystkich obywateli - żartuje Wacław Nowak (typowe nazwisko służbowe oficera SB). Kiszczak poprzestał na 100 tys. TW w 1988 r. (patrz ramka). To więcej niż w szczytowym okresie epoki stalinowskiej.

Werbunek tajnych współpracowników (ale także kontaktów operacyjnych i
piśmie zobowiązała się do współpracy, uzgodniła pseudonim i osobiście napisała (podpisała) raport ze zleconych zadań. Jeżeli pobierała wynagrodzenie, musiała pokwitować odbiór pieniędzy. Z kolei na osoby śledzone wypełniano kwestionariusz ewidencyjny (KE). Tworzono teczki, akta, tony dokumentów.<br><br>Po 1980 r. werbowanie nabrało rozmachu. - Czesław Kiszczak wniósł do resortu wojskową zasadę, że agentura to podstawa i trzeba mieć wokół siebie ludzi nastawionych służebnie. Gdyby mógł, zwerbowałby wszystkich obywateli - żartuje Wacław Nowak (typowe nazwisko służbowe oficera SB). Kiszczak poprzestał na 100 tys. TW w 1988 r. (patrz ramka). To więcej niż w szczytowym okresie epoki stalinowskiej.<br><br>Werbunek tajnych współpracowników (ale także kontaktów operacyjnych i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego