Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
a tytuł dzieła brzmi: .
O kamieniu filozoficznym napisał Chmielowski, że jest to proszek białawy lub czerwony, "którego jedna uncja wypuszczona w dwieście czterdzieści drachmas jakiego metalla, w złoto go zmienia".
Wobec sprzecznych poglądów uczonych Chmielowski nie potrafił zdecydować, czy alchemia jest sztuką czy szlbierstwem, uznał ostatecznie - jako rozstrzygający - zakaz uprawiania alchemii wydany przez Kościół, a także przez niektórych władców (np. Anglii); przy tej ostatniej wiadomości, a także obok, przy porównaniu alchemików z pieskiem Ezopa powołał się na dzieło Horniusa, jedno ze źródeł, z których bezpośrednio korzystał.
W końcu notatki Chmielowski podał nazwy sześciu 2planet, jakimi alchemicy określali metale, opuściwszy błędnie jedną
a tytuł dzieła brzmi: &lt;gap&gt;.<br> O kamieniu filozoficznym napisał Chmielowski, że jest to proszek białawy lub czerwony, "którego jedna uncja wypuszczona w dwieście czterdzieści drachmas jakiego &lt;orig&gt;metalla&lt;/orig&gt;, w złoto go zmienia".<br> Wobec sprzecznych poglądów uczonych Chmielowski nie potrafił zdecydować, czy alchemia jest sztuką czy szlbierstwem, uznał ostatecznie - jako rozstrzygający - zakaz uprawiania alchemii wydany przez Kościół, a także przez niektórych władców (np. Anglii); przy tej ostatniej wiadomości, a także obok, przy porównaniu alchemików z pieskiem Ezopa powołał się na dzieło Horniusa, jedno ze źródeł, z których bezpośrednio korzystał.<br> W końcu notatki Chmielowski podał nazwy sześciu 2planet, jakimi alchemicy określali metale, opuściwszy błędnie jedną
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego