Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 21
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
Południowej Dakoty na myśl przychodzą strofy napisane przez Adama Mickiewicza po wizycie na stepach akermańskich. Niezmierzony, zielony ocean. Gdy minie się Złą Ziemię, na horyzoncie pojawia się ciemna wyspa. Wydźwignięte kilkaset metrów ponad równinę wzgórza wyczesują wilgoć z chmur ciągnących nad lądem.
W suchym klimacie prerii, często nawiedzanych przez pożary, drzewa nie znajdują odpowiednich warunków do rozwoju. Na wzgórzach środowisko jest dla nich bardziej przyjazne. Ciemnozielone korony sosen, jałowców i świerków mocno kontrastują z żółtozielonymi trawami. Zalesione wzgórza wyglądają, jakby były czarne i stąd pochodzi ich nazwa - Góry Czarne, po indiańsku Paha Sapa.
Od dawien dawna przykuwają one uwagę ludzi przemierzających
Południowej Dakoty na myśl przychodzą strofy napisane przez Adama Mickiewicza po wizycie na stepach akermańskich. Niezmierzony, zielony ocean. Gdy minie się Złą Ziemię, na horyzoncie pojawia się ciemna wyspa. Wydźwignięte kilkaset metrów ponad równinę wzgórza wyczesują wilgoć z chmur ciągnących nad lądem.<br>W suchym klimacie prerii, często nawiedzanych przez pożary, drzewa nie znajdują odpowiednich warunków do rozwoju. Na wzgórzach środowisko jest dla nich bardziej przyjazne. Ciemnozielone korony sosen, jałowców i świerków mocno kontrastują z żółtozielonymi trawami. Zalesione wzgórza wyglądają, jakby były czarne i stąd pochodzi ich nazwa - Góry Czarne, po indiańsku Paha Sapa.<br>Od dawien dawna przykuwają one uwagę ludzi przemierzających
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego