Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
guzków (trybosfenicznych) na półkuli
północnej. Z wczesnokredowym australijskim Ausktribosphenos i stekowcami wiąże go wąska półka na zębach trzonowych, której nie ma u pozostałych ssaków (ryc. 16.11).
Pierwszy stekowiec Teinolophos jest z późnej wczesnej kredy (apt) Australii. Nieco młodszy geologicznie (alb) Steropodon miał już cechy uzębienia przypominające mleczne zęby dzisiejszego dziobaka Ornithorhynchus. Ewolucja stekowców, początkowo występujących również w Ameryce Południowej, polegała na specjalizacjach związanych z redukcją uzębienia. Dlatego długo ich pokrewieństwa pozostawały nieznane.
Zgoła inaczej przebiegła ewolucja torbaczy. W kredzie były to zwierzęta drobnych

rozmiarów, pokrewne dzisiejszemu dydelfowi. Żyworodność torbaczy nie oznacza
bynajmniej istotnych przemian w stosunku do stekowców. Jajo ma
guzków (trybosfenicznych) na półkuli <br>północnej. Z wczesnokredowym australijskim Ausktribosphenos i stekowcami wiąże go wąska półka na zębach trzonowych, której nie ma u pozostałych ssaków (ryc. 16.11).<br>Pierwszy stekowiec Teinolophos jest z późnej wczesnej kredy (apt) Australii. Nieco młodszy geologicznie (alb) Steropodon miał już cechy uzębienia przypominające mleczne zęby dzisiejszego dziobaka Ornithorhynchus. Ewolucja stekowców, początkowo występujących również w Ameryce Południowej, polegała na specjalizacjach związanych z redukcją uzębienia. Dlatego długo ich pokrewieństwa pozostawały nieznane.<br>Zgoła inaczej przebiegła ewolucja torbaczy. W kredzie były to zwierzęta drobnych <br><br>rozmiarów, pokrewne dzisiejszemu dydelfowi. Żyworodność torbaczy nie oznacza <br>bynajmniej istotnych przemian w stosunku do stekowców. Jajo ma
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego