Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
mniejszych (x ((...))) przyciągająca siła jądrowa przeważa. Odległość ((...)) zwana jest promieniem Coulomba; mówiąc ściślej ((...)) jest sumą promienia pocisku i tarczy.
Na rysunku 4.3b pokazano zmianę wartości różnych członów równania (4.4-2) jako funkcję odległości x. Dla jasności dzielimy przebieg reakcji na trzy etapy.
1) W dużych odległościach od tarczy energia kinetyczna pocisku zmniejsza się na skutek odpychania kulombowskiego. Dla tych odległości siłę jądrową można pominąć ((...)) gdzie 0 jest początkową energią kinetyczną pocisku, a i - potencjalną energią elektrostatyczną (kulombowską) zależną od odległości x ((...))
Ze zbliżaniem się pocisku do tarczy odpychanie kulombowskie powoduje wzrost energii potencjalnej i spadek energii kinetycznej cząstki. Jeżeli energia
mniejszych (x ((...))) przyciągająca siła jądrowa przeważa. Odległość ((...)) zwana jest promieniem Coulomba; mówiąc ściślej ((...)) jest sumą promienia pocisku i tarczy.<br> Na rysunku 4.3b pokazano zmianę wartości różnych członów równania (4.4-2) jako funkcję odległości x. Dla jasności dzielimy przebieg reakcji na trzy etapy.<br> 1) W dużych odległościach od tarczy energia kinetyczna pocisku zmniejsza się na skutek odpychania kulombowskiego. Dla tych odległości siłę jądrową można pominąć ((...)) gdzie 0 jest początkową energią kinetyczną pocisku, a i - potencjalną energią elektrostatyczną (kulombowską) zależną od odległości x ((...))<br> Ze zbliżaniem się pocisku do tarczy odpychanie kulombowskie powoduje wzrost energii potencjalnej i spadek energii kinetycznej cząstki. Jeżeli energia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego