Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
biologów. Różnorakie przyczyny składają się na to, że systematycy nie są skłonni uznać swojej dziedziny za zabytek z epoki przedewolucyjnej. Powinniśmy więc zapoznać się z głównymi argumentami za i przeciw autonomii systematyki, tak jak je ujmują dziś badacze ewolucji organizmów.
Podstawowe dla systematyki biologicznej, choć rzadko wypowiadane, jest pytanie
o genezę porządku w dzisiejszym zróżnicowaniu organizmów. Istnienie jakiegoś porządku jest uważane za oczywiste od zarania dziejów przyrodoznawstwa. W ścisłej formie porządek ten został przedstawiony przez Carla Linné w połowie XVIII stulecia.
Systematycy do dziś poszukują prawidłowości w zróżnicowaniu organizmów bez
odwoływania się do jego genezy. Jest to program poszukiwania systemu naturalnego
biologów. Różnorakie przyczyny składają się na to, że systematycy nie są skłonni uznać swojej dziedziny za zabytek z epoki przedewolucyjnej. Powinniśmy więc zapoznać się z głównymi argumentami za i przeciw autonomii systematyki, tak jak je ujmują dziś badacze ewolucji organizmów.<br>Podstawowe dla systematyki biologicznej, choć rzadko wypowiadane, jest pytanie <br>o genezę porządku w dzisiejszym zróżnicowaniu organizmów. Istnienie jakiegoś porządku jest uważane za oczywiste od zarania dziejów przyrodoznawstwa. W ścisłej formie porządek ten został przedstawiony przez Carla Linné w połowie XVIII stulecia.<br>Systematycy do dziś poszukują prawidłowości w zróżnicowaniu organizmów bez <br>odwoływania się do jego genezy. Jest to program poszukiwania systemu naturalnego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego