Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Pani
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1993
To one utkały własnymi rękoma szatę Harmonii. Chętnie towarzyszyły Atenie, bogini, między innymi, robót kobiecych, Dotrzymywały też towarzystwa Afrodycie, Erosowi oraz Dionizosowi.
Z ich wizerunkiem spotykamy się często w muzeach. Nieznany artysta hellenistyczny przedstawił je nago: piękne, młode kobiety trzymające się za ramiona, jedna obrócona do widza plecami. Motyw trzech gracji wędruje przez wieki: od pojawienia się w VI w. p.n.e. w rzeźbie, na malowidłach ściennych, monetach, do czasów Odrodzenia, a i później także. Z upodobaniem malowali je, na przykład, Rubens, Botticelli. Znany jest również relief Thorvaldsena ukazujący trzy boginie, eksponowany w muzeum jego imienia w Kopenhadze.
Inne sławne
To one utkały własnymi rękoma szatę Harmonii. Chętnie towarzyszyły Atenie, bogini, między innymi, robót kobiecych, Dotrzymywały też towarzystwa Afrodycie, Erosowi oraz Dionizosowi.<br> Z ich wizerunkiem spotykamy się często w muzeach. Nieznany artysta hellenistyczny przedstawił je nago: piękne, młode kobiety trzymające się za ramiona, jedna obrócona do widza plecami. Motyw trzech gracji wędruje przez wieki: od pojawienia się w VI w. p.n.e. w rzeźbie, na malowidłach ściennych, monetach, do czasów Odrodzenia, a i później także. Z upodobaniem malowali je, na przykład, Rubens, Botticelli. Znany jest również relief Thorvaldsena ukazujący trzy boginie, eksponowany w muzeum jego imienia w Kopenhadze.<br> Inne sławne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego