Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Literatura
Nr: 2
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1984
1969), nie mówiąc już o Panu Cogito (1974), mniej pojawia się nostalgicznego spojrzenia ku przeszłości. Nostalgia Herberta jest, zresztą, dosyć osobliwa, nacechowana maksymalną powściągliwością. Powiedziano nader trafnie o Różewiczu, że jego wiersze są wypowiadane ze ściśniętą krtanią. Podobnie chyba i u Herberta, z tym, że u autora Studium przedmiotu ów grymas jest niewidoczny, może nawet starannie ukryty.
Z pewnością jego wiersze nabierają teraz szerokiej wieloznaczności. Dadzą się odczytywać także w sposób aluzyjny, jako komentarze do współczesnych wydarzeń politycznych, np. popularny Tren Fortynbrasa jako glosa do przypadku przejmowania władzy. (...)
Owe wiersze posługujące się aluzją literacką, persyflażem, będące glosami mitów są chyba najbardziej
1969), nie mówiąc już o &lt;tit&gt;Panu Cogito&lt;/&gt; (1974), mniej pojawia się nostalgicznego spojrzenia ku przeszłości. Nostalgia Herberta jest, zresztą, dosyć osobliwa, nacechowana maksymalną powściągliwością. Powiedziano nader trafnie o Różewiczu, że jego wiersze są wypowiadane ze ściśniętą krtanią. Podobnie chyba i u Herberta, z tym, że u autora &lt;tit&gt;Studium przedmiotu&lt;/&gt; ów grymas jest niewidoczny, może nawet starannie ukryty.<br>Z pewnością jego wiersze nabierają teraz szerokiej wieloznaczności. Dadzą się odczytywać także w sposób aluzyjny, jako komentarze do współczesnych wydarzeń politycznych, np. popularny &lt;tit&gt;Tren Fortynbrasa&lt;/&gt; jako glosa do przypadku przejmowania władzy. (...)<br>Owe wiersze posługujące się aluzją literacką, persyflażem, będące glosami mitów są chyba najbardziej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego