Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
Jóźwin". Przy zamku niewielki skansen, m.in. 2 wiatraki koźlaki, kopia dworu z XVIIIw. z Ruszkowa, stodoła, kuźnia z XIXw. Kościół gotycki z fundacji wspomnianego biskupa Łaskarza, konsekrowany 1444. Uwagę zwraca nietypowe rozwiązanie wnętrza. Zbudowany na planie krzyża greckiego.
Wnętrze ośmioboczne nakryte sklepieniem palmowym wspartym na ośmiobocznym filarze kamiennym z herbem Lubrańskich - Godzięba.
Chrzcielnica ośmioboczna z pocz. XVIw. pokryta ornamentem renesansowym, ozdobiona orłem jagiellońskim, herbem ziemi kaliskiej i kilkoma herbami szlacheckimi. Kościół gruntownie restaurowany 1898-1900 i w 1986.
Wyposażenie wnętrza pseudogotyckie.
W Gosławicach zaczyna się malowniczy ciąg jezior ślesińskich, przez Kanał Ślesiński połączonych z Gopłem. Jeziora Gosławskie, Pątnowskie, Licheńskie, Mikorzyńskie
Jóźwin". Przy zamku niewielki skansen, m.in. 2 wiatraki koźlaki, kopia dworu z XVIIIw. z Ruszkowa, stodoła, kuźnia z XIXw. Kościół gotycki z fundacji wspomnianego biskupa Łaskarza, konsekrowany 1444. Uwagę zwraca nietypowe rozwiązanie wnętrza. Zbudowany na planie krzyża greckiego.<br>Wnętrze ośmioboczne nakryte sklepieniem palmowym wspartym na ośmiobocznym filarze kamiennym z herbem Lubrańskich - Godzięba.<br>Chrzcielnica ośmioboczna z pocz. XVIw. pokryta ornamentem renesansowym, ozdobiona orłem jagiellońskim, herbem ziemi kaliskiej i kilkoma herbami szlacheckimi. Kościół gruntownie restaurowany 1898-1900 i w 1986.<br>Wyposażenie wnętrza pseudogotyckie.<br>W Gosławicach zaczyna się malowniczy ciąg jezior ślesińskich, przez Kanał Ślesiński połączonych z Gopłem. Jeziora Gosławskie, Pątnowskie, Licheńskie, Mikorzyńskie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego