Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
w populacji. Oznacza to, że granice jednostek czasu geologicznego wyznaczone w konkretnych profilach przy użyciu takiej koncepcji gatunku temporalnego (zwanej wertykalną albo typologiczną) zależą od liczby znalezionych okazów.
Wertykalne (typologiczne) ujęcie gatunku jest więc istotnym źródłem dodatkowego
błędu w korelacji wiekowej. Można tego błędu uniknąć, definiując początek gatunku populacyjnie (czyli horyzontalnie). Wyznacza go wtedy osiągnięcie pewnej struktury populacji (rozkładu zmienności) przez linię ewolucyjną. Charakteryzuje ją średnia (sciślej: modalna) wartość diagnostycznej cechy w próbce. Identyfikacje opiera się wówczas na analizie populacyjnej, nie uzależnionej tak bardzo od wielkości próbki.

Nawet mając do dyspozycji jedynie pojedyncze okazy, bardziej świadomie ocenia się wówczas ich rzeczywistą
w populacji. Oznacza to, że granice jednostek czasu geologicznego wyznaczone w konkretnych profilach przy użyciu takiej koncepcji gatunku temporalnego (zwanej wertykalną albo typologiczną) zależą od liczby znalezionych okazów.<br>Wertykalne (typologiczne) ujęcie gatunku jest więc istotnym źródłem dodatkowego <br>błędu w korelacji wiekowej. Można tego błędu uniknąć, definiując początek gatunku populacyjnie (czyli horyzontalnie). Wyznacza go wtedy osiągnięcie pewnej struktury populacji (rozkładu zmienności) przez linię ewolucyjną. Charakteryzuje ją średnia (sciślej: modalna) wartość diagnostycznej cechy w próbce. Identyfikacje opiera się wówczas na analizie populacyjnej, nie uzależnionej tak bardzo od wielkości próbki.<br>&lt;page nr=54&gt;<br>Nawet mając do dyspozycji jedynie pojedyncze okazy, bardziej świadomie ocenia się wówczas ich rzeczywistą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego