Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
takich oczekiwań).
Istnieją misterne teorie ekonomiczne zbudowane na podobnym założeniu (teoria welfare economics i jej pochodna: analiza tzw. ułomności rynku czyli market failure).
Ba, idą one dalej, bo nie tylko zakładają wyłączność interesu publicznego interweniującego w gospodarkę funkcjonariusza publicznego (polityka, administratora), ale zakładają, że ta interwencja nic nie kosztuje.
Dzisiaj jednakże teoretyczne uzasadnienie takiej utopii leży w gruzach.
Rozwijająca się od początku lat 60. teoria public choice, którą można po polsku określić jako ekonomiczną analizę polityki, ukazała logiczną i ekonomiczną bezzasadność takiego podejścia.
Teorii ekonomicznej analizy polityki uczy się od wielu lat na setkach uniwersytetów (włącznie z tym, na którym sam
takich oczekiwań).<br>Istnieją misterne teorie ekonomiczne zbudowane na podobnym założeniu (teoria &lt;foreign&gt;welfare economics&lt;/&gt; i jej pochodna: analiza tzw. ułomności rynku czyli &lt;foreign&gt;market failure&lt;/&gt;).<br>Ba, idą one dalej, bo nie tylko zakładają wyłączność interesu publicznego interweniującego w gospodarkę funkcjonariusza publicznego (polityka, administratora), ale zakładają, że ta interwencja nic nie kosztuje.<br>Dzisiaj jednakże teoretyczne uzasadnienie takiej utopii leży w gruzach.<br>Rozwijająca się od początku lat 60. teoria &lt;foreign&gt;public choice&lt;/&gt;, którą można po polsku określić jako ekonomiczną analizę polityki, ukazała logiczną i ekonomiczną bezzasadność takiego podejścia.<br>Teorii ekonomicznej analizy polityki uczy się od wielu lat na setkach uniwersytetów (włącznie z tym, na którym sam
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego