Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
Zwraca natomiast uwagę, że niektórzy arystokraci, np. synowie ministra Łubieńskiego, angażowali się do spółki z burżuazją w przedsięwzięcia finansowe i przemysłowe (m.in. wspomniany młyn parowy w Warszawie).
Dość szybko wzrastała w miastach ludność żydowska, odpływająca ze wsi ku większym ośrodkom, m.in. na skutek wydanych zakazów arendowania przez Żydów karczem wiejskich.
Na 450 miast i miasteczek Królestwa 90 korzystało z dawnych przywilejów o "nietolerowaniu Żydów", w ok. 30 miastach wolno było Żydom mieszkać tylko w wydzielonych "rewirach"; w samej Warszawie przyjezdny Żyd płacił osobny podatek od każdego dnia pobytu.
Wiele pomniejszych miasteczek, zwłaszcza we wschodniej części kraju, miało ludność przeważnie
Zwraca natomiast uwagę, że niektórzy arystokraci, np. synowie ministra Łubieńskiego, angażowali się do spółki z burżuazją w przedsięwzięcia finansowe i przemysłowe (m.in. wspomniany młyn parowy w Warszawie).<br>Dość szybko wzrastała w miastach ludność żydowska, odpływająca ze wsi ku większym ośrodkom, m.in. na skutek wydanych zakazów arendowania przez Żydów karczem wiejskich.<br>Na 450 miast i miasteczek Królestwa 90 korzystało z dawnych przywilejów o "nietolerowaniu Żydów", w ok. 30 miastach wolno było Żydom mieszkać tylko w wydzielonych "rewirach"; w samej Warszawie przyjezdny Żyd płacił osobny podatek od każdego dnia pobytu.<br>Wiele pomniejszych miasteczek, zwłaszcza we wschodniej części kraju, miało ludność przeważnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego