Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
równoznaczne z tym, że
, jest wyznacznikiem złożonym z elementów ((...)) W przypadku występowania funkcji antysymetrycznej ((...)) i jest niemożliwe, by dwie cząstki miały identyczne funkcje własne, np. ((...)) gdyż przy permutacji cząstek wyzerowałyby się wszystkie pary iloczynów pod znakiem sumy.
Liczba iloczynów jest liczbą możliwości uporządkowania r przedmiotów spośród n przedmiotów przy rozróżnianiu kolejności wyboru. Liczbę tę podaje wzór kombinatoryczny ((...)) Przy ((...)) gdy np. liczba funkcji równa jest liczbie cząstek, liczba możliwości sprowadza się do n!. Jest to liczba możliwości ułożenia w rzędzie ((...)) różnych przedmiotów.
Weźmy przykładowo trzy cząstki i trzy funkcje:
Będzie więc sześć wyrazów sumy: ((...)) . Zgodnie z obliczeniem wyznacznika:
otrzymamy:
Łatwo sprawdzić, że
równoznaczne z tym, że <br> , jest wyznacznikiem złożonym z elementów ((...)) W przypadku występowania funkcji antysymetrycznej ((...)) i jest niemożliwe, by dwie cząstki miały identyczne funkcje własne, np. ((...)) gdyż przy permutacji cząstek wyzerowałyby się wszystkie pary iloczynów pod znakiem sumy.<br> Liczba iloczynów jest liczbą możliwości uporządkowania r przedmiotów spośród n przedmiotów przy rozróżnianiu kolejności wyboru. Liczbę tę podaje wzór kombinatoryczny ((...)) Przy ((...)) gdy np. liczba funkcji równa jest liczbie cząstek, liczba możliwości sprowadza się do n!. Jest to liczba możliwości ułożenia w rzędzie ((...)) różnych przedmiotów.<br> Weźmy przykładowo trzy cząstki i trzy funkcje:<br> Będzie więc sześć wyrazów sumy: ((...)) . Zgodnie z obliczeniem wyznacznika:<br> otrzymamy:<br> Łatwo sprawdzić, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego