Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie 2
Rok: 1999
o k bokach, wystarczy dokładnie n = 1+2k-2 punktów, czego ani im, ani nikomu innemu nie udało się po dziś dzień wykazać w sposób ścisły.
Co wynika stąd dla gwiezdnej geometrii? Jeśli przyjmiemy, że średni, wyidealizowany gwiazdozbiór zawiera 45 widocznych gołym okiem gwiazd (na całym niebie podzielonym na 88 konstelacji takich gwiazd będzie wówczas z grubsza 4000) i żadne z trzech gwiazd nie leżą na linii prostej, to, zgodnie ze wzorem podanym przez Erdösa i Szekeresa, w obrębie jednego gwiazdozbioru moglibyśmy połączyć gwiazdy co najwyżej w siedmiokąt wypukły.



W miarę jasnych gwiazd, stanowiących "szkielet" każdego gwiazdozbioru, powiedzmy - nie słabszych niż
o k bokach, wystarczy dokładnie n = 1+2k-2 punktów, czego ani im, ani nikomu innemu nie udało się po dziś dzień wykazać w sposób ścisły.<br>Co wynika stąd dla gwiezdnej geometrii? Jeśli przyjmiemy, że średni, wyidealizowany gwiazdozbiór zawiera 45 widocznych gołym okiem gwiazd (na całym niebie podzielonym na 88 konstelacji takich gwiazd będzie wówczas z grubsza 4000) i żadne z trzech gwiazd nie leżą na linii prostej, to, zgodnie ze wzorem podanym przez Erdösa i Szekeresa, w obrębie jednego gwiazdozbioru moglibyśmy połączyć gwiazdy co najwyżej w siedmiokąt wypukły.<br><br>&lt;gap&gt;<br><br>W miarę jasnych gwiazd, stanowiących "szkielet" każdego gwiazdozbioru, powiedzmy - nie słabszych niż
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego