Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
matematycznych danej dziedziny rzeczywistości. Tu również trzeba się ograniczyć. Należy porównać teoretyczne modele z wynikami eksperymentów (czyli z wynikami pomiarów) i bezlitośnie odrzucić te wszystkie modele, które "odstają" od wyników doświadczeń.
Postawa naukowca wobec świata to postawa ascety-abnegata.
Wszystko to, co wykracza poza metodę "pomiarowo-matematyczną", musi wykraczać poza krąg (ciasnych?!) zainteresowań naukowca. Nowożytne nauki powstały w momencie, kiedy uczeni wpadli na trop tej metody i przestali zadawać przyrodzie pytania być może ciekawe, ambitne i bardzo pasjonujące, ale na które nie mogła ona odpowiedzieć, bo nie były one wypowiedziane w zrozumiałym dla niej języku matematyki.
Tym razem postawa ascetyczna okazała
matematycznych danej dziedziny rzeczywistości. Tu również trzeba się ograniczyć. Należy porównać teoretyczne modele z wynikami eksperymentów (czyli z wynikami pomiarów) i bezlitośnie odrzucić te wszystkie modele, które "odstają" od wyników doświadczeń.<br>Postawa naukowca wobec świata to postawa ascety-abnegata.<br>Wszystko to, co wykracza poza metodę "pomiarowo-matematyczną", musi wykraczać poza krąg (ciasnych?!) zainteresowań naukowca. Nowożytne nauki powstały w momencie, kiedy uczeni wpadli na trop tej metody i przestali zadawać przyrodzie pytania być może ciekawe, ambitne i bardzo pasjonujące, ale na które nie mogła ona odpowiedzieć, bo nie były one wypowiedziane w zrozumiałym dla niej języku matematyki.<br>Tym razem postawa ascetyczna okazała
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego