Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 03.13
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
negocjatorzy kilka tygodni temu zasygnalizowali gotowość wprowadzenia pewnych modyfikacji do postanowień traktatu z Nicei, jak dodanie dodatkowych głosów władzom w Berlinie. Przyjęcie systemu podwójnej większości oznacza jednak daleko poważniejsze zmiany w układzie wpływów w Radzie UE, gdyż nasz zachodni sąsiad ma dwa razy więcej ludności niż Polska.
Wicepremier Józef Oleksy, który jest szefem Komitetu Europejskiego przy Radzie Ministrów, oświadczył w Radiu Tok FM, że Polska jest otwarta na kompromis oparty na systemie podwójnej większości. Podkreślił jednak, iż nie oznacza to zgody Polski na natychmiastowe porzucenie zasad nicejskich. Ostateczna decyzja przywódców "25" zapewne zapadłaby w 2009 roku.


Biznesmen z politycznymi koneksjami trafił do
negocjatorzy kilka tygodni temu zasygnalizowali gotowość wprowadzenia pewnych modyfikacji do postanowień traktatu z &lt;name type="place"&gt;Nicei&lt;/&gt;, jak dodanie dodatkowych głosów władzom w &lt;name type="place"&gt;Berlinie&lt;/&gt;. Przyjęcie systemu podwójnej większości oznacza jednak daleko poważniejsze zmiany w układzie wpływów w &lt;name type="org"&gt;Radzie UE&lt;/&gt;, gdyż nasz zachodni sąsiad ma dwa razy więcej ludności niż &lt;name type="place"&gt;Polska&lt;/&gt;.<br>Wicepremier &lt;name type="person"&gt;Józef Oleksy&lt;/&gt;, który jest szefem &lt;name type="org"&gt;Komitetu Europejskiego&lt;/&gt; przy &lt;name type="org"&gt;Radzie Ministrów&lt;/&gt;, oświadczył w &lt;name type="org"&gt;Radiu Tok FM&lt;/&gt;, że &lt;name type="place"&gt;Polska&lt;/&gt; jest otwarta na kompromis oparty na systemie podwójnej większości. Podkreślił jednak, iż nie oznacza to zgody &lt;name type="place"&gt;Polski&lt;/&gt; na natychmiastowe porzucenie zasad nicejskich. Ostateczna decyzja przywódców "25" zapewne zapadłaby w 2009 roku.&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="news" sub="home"&gt;<br>&lt;tit&gt;Biznesmen z politycznymi koneksjami trafił do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego