Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 6
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 1978
Rok powstania: 2005
cesarza. Dla zabezpieczenia tych warunków ugody wydał na ręce księcia czeskiego zakładników, wśród których znlazł się jego najmłodszy brat Kazimierz.
Złożył następnie cesarzowi w Krzyszkowie pod Poznaniem, upadłszy mu do nóg, hołd lenny. Wystąpił wówczas według kroniki czeskiej boso z mieczem uwiązanym na szyi. Zaprzysiągł wierność, po czym przywrócony do łask, odebrał od niego pocałunek pokoju. Polska stawała się lennem cesarskim za cenę uznania Bolesława jej władcą. Władysław II Wygnaniec i jego synowie mogli odtąd oczekiwać co najwyżej zwrotu swego dziedzicznego Śląska.
Władysław nie dożył jednak powrotu nawet na Śląsk, gdyż Bolesław nie przybył do Magdeburga, a on sam wkrótce potem
cesarza. Dla zabezpieczenia tych warunków ugody wydał na ręce księcia czeskiego zakładników, wśród których znlazł się jego najmłodszy brat Kazimierz. <br>Złożył następnie cesarzowi w Krzyszkowie pod Poznaniem, upadłszy mu do nóg, hołd lenny. Wystąpił wówczas według kroniki czeskiej boso z mieczem uwiązanym na szyi. Zaprzysiągł wierność, po czym przywrócony do łask, odebrał od niego pocałunek pokoju. Polska stawała się lennem cesarskim za cenę uznania Bolesława jej władcą. Władysław II Wygnaniec i jego synowie mogli odtąd oczekiwać co najwyżej zwrotu swego dziedzicznego Śląska. <br>Władysław nie dożył jednak powrotu nawet na Śląsk, gdyż Bolesław nie przybył do Magdeburga, a on sam wkrótce potem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego