Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
głębokowodnym nie ma kierunku równoległego względem linii brzegowej, zachodzi zjawisko refrakcji. Polega ono na zmianie kierunku nadbiegu grzbietów fal, które układają się współkształtnie do zarysu linii brzegowej. Refrakcja nie występuje, gdy bezpośrednio do brzegu przylega strefa głębokowodna, a więc np. w jeziorach o skalistych brzegach, gdzie nie wykształciła się strefa litoralna.
Fale jeziorne, jakkolwiek w swej naturze podobne do występujących na powierzchniach mórz i oceanów, jednak znacznie się od nich różnią. Sprawiają to następujące czynniki:
-- prędkość wiatru, która nad jeziorami jest zazwyczaj mniejsza niż nad otwartymi przestrzeniami oceanów i ich mórz;
-- długość rozbiegu fal, którą określa średnia efektywna długość jeziora, definiowana
głębokowodnym nie ma kierunku równoległego względem linii brzegowej, zachodzi zjawisko refrakcji. Polega ono na zmianie kierunku nadbiegu grzbietów fal, które układają się współkształtnie do zarysu linii brzegowej. Refrakcja nie występuje, gdy bezpośrednio do brzegu przylega strefa głębokowodna, a więc np. w jeziorach o skalistych brzegach, gdzie nie wykształciła się strefa litoralna. <br>Fale jeziorne, jakkolwiek w swej naturze podobne do występujących na powierzchniach mórz i oceanów, jednak znacznie się od nich różnią. Sprawiają to następujące czynniki:<br>-- prędkość wiatru, która nad jeziorami jest zazwyczaj mniejsza niż nad otwartymi przestrzeniami oceanów i ich mórz;<br>-- długość rozbiegu fal, którą określa średnia efektywna długość jeziora, definiowana
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego