Typ tekstu: Książka
Autor: Goban-Klas Tomasz
Tytuł: Media i komunikowanie masowe
Rok: 2000
Teorie mediocentryczne widzą zatem media jako podstawowy czynnik zmian społecznych, przy czym rozwój technik komunikowania zmienia działanie mediów. Nie jest nadal pewne, czy społeczeństwo jest zmieniane przez media, lecz z pewnością zmieniają one teorię komunikowania, która adaptuje się do każdej ich zmiany technicznej i strukturalnej.
Z kolei teorie socjocentryczne widzą media jako pochodną rozwoju ogólnospołecznego, przy czym podkreślają, iż rozwijają się one stosownie do warunków społeczno-ekonomicznych.
Druga linia podziału oddziela badaczy, których zainteresowania i przekonania dotyczą sfery kultury i idei, czyli kulturoznawców, od tych, którzy podkreślają znaczenie czynników materialnych, czyli "materialistów".
Krzyżując dwie osie podziałów można wyróżnić cztery odmienne spojrzenia
Teorie mediocentryczne widzą zatem media jako podstawowy czynnik zmian społecznych, przy czym rozwój technik komunikowania zmienia działanie mediów. Nie jest nadal pewne, czy społeczeństwo jest zmieniane przez media, lecz z pewnością zmieniają one teorię komunikowania, która adaptuje się do każdej ich zmiany technicznej i strukturalnej. <br>Z kolei teorie socjocentryczne widzą media jako pochodną rozwoju ogólnospołecznego, przy czym podkreślają, iż rozwijają się one stosownie do warunków społeczno-ekonomicznych.<br>Druga linia podziału oddziela badaczy, których zainteresowania i przekonania dotyczą sfery kultury i idei, czyli kulturoznawców, od tych, którzy podkreślają znaczenie czynników materialnych, czyli "materialistów". <br>Krzyżując dwie osie podziałów można wyróżnić cztery odmienne spojrzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego