Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1966
do charakteru funkcji r można - zgodnie z tym, co powiedziano w uwagach wstępnych - przyjąć założenia dwojakiego rodzaju:
A. Wartościami tej funkcji mogą być dowolne liczby rzeczywiste; zbiór przyjmowanych przez r wartości traktujemy jak tzw. skalę interwałową, to znaczy wybór r uważamy za dowolny w granicach transformacji liniowej.
B. Wartościami r mogą być wyłącznie liczby (niekoniecznie wszystkie) z określonego przedziału, powiedzmy (0,1). Przy czym interpretujemy:
r(z) = 1 jako: gdy zaszło z , cel został osiągnięty;
r(z) = 0 jako: gdy zaszło z , cel nie został osiągnięty.
Naturalność ujęcia B wydaje się znajdować potwierdzenie w pewnych zwrotach języka potocznego: szacuje się nieraz w
do charakteru funkcji r można - zgodnie z tym, co powiedziano w uwagach wstępnych - przyjąć założenia dwojakiego rodzaju:<br>A. Wartościami tej funkcji mogą być dowolne liczby rzeczywiste; zbiór przyjmowanych przez r wartości traktujemy jak tzw. skalę interwałową, to znaczy wybór r uważamy za dowolny w granicach transformacji liniowej.<br>B. Wartościami r mogą być wyłącznie liczby (niekoniecznie wszystkie) z określonego przedziału, powiedzmy (0,1). Przy czym interpretujemy:<br>r(z) = 1 jako: gdy zaszło z , cel został osiągnięty;<br>r(z) = 0 jako: gdy zaszło z , cel nie został osiągnięty.<br>Naturalność ujęcia B wydaje się znajdować potwierdzenie w pewnych zwrotach języka potocznego: szacuje się nieraz w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego