Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
stał się podstawą do otrzymania przez francuskich udziałowców od ich rządu odszkodowania za straty poniesione w wyniku nacjonalizacji PZO18.
Władze spółki skrupulatnie ukrywały faktyczną wysokość udziałów francuskich. Dowodem tego może być informacja zawarta w Roczniku 1938 polskiego przemysłu i handlu, według której "udział obcych" wynosił zaledwie 37,77%19.
Podawanie nieprawdziwych danych miało na celu wprowadzenie w błąd władz polskich, a szczególnie władz wojskowych, które zwracały baczną uwagę na wysokość udziałów zagranicznych kapitałów w polskim przemyśle wojennym.
Sytuacją własnościową w PZO zainteresował się w grudniu 1935 r. szef Sztabu Głównego, gen. bryg. Wacław Stachiewicz, który w liście skierowanym do II wiceministra
stał się podstawą do otrzymania przez francuskich udziałowców od ich rządu odszkodowania za straty poniesione w wyniku nacjonalizacji PZO18.<br>Władze spółki skrupulatnie ukrywały faktyczną wysokość udziałów francuskich. Dowodem tego może być informacja zawarta w Roczniku 1938 polskiego przemysłu i handlu, według której "udział obcych" wynosił zaledwie 37,77%19.<br>Podawanie nieprawdziwych danych miało na celu wprowadzenie w błąd władz polskich, a szczególnie władz wojskowych, które zwracały baczną uwagę na wysokość udziałów zagranicznych kapitałów w polskim przemyśle wojennym.<br>Sytuacją własnościową w PZO zainteresował się w grudniu 1935 r. szef Sztabu Głównego, gen. bryg. Wacław Stachiewicz, który w liście skierowanym do II wiceministra
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego