Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
są zresztą nie mniej skomplikowane od współczesnych zegarów. Ich istnienie jest faktem, bo jak inaczej wytłumaczyć zjawisko, że kogut odizolowany od wpływu środowiska zewnętrznego i zamknięty w ciemnym bunkrze będzie ciągle piał o określonej porze? Powstała niedawno odrębna dziedzina biologii - chronobiologia - która bada strukturę czasu biologicznego.
Skojarzenia - poszerzające horyzont myślenia o czasie - budziły zarówno eksponaty, jak i ilustrowane teksty ukazujące to, co jeden z autorów scenariusza, mgr Maciej Janik, określił jako społeczne środki chronologicznej orientacji. Nie licząc jej powiązań z naturą (także i tu pojawił się kogut), wymienić trzeba m.in. kalendarze, a także dzwony i - później - fabryczne syreny.
Te różnorodne rodzaje
są zresztą nie mniej skomplikowane od współczesnych zegarów. Ich istnienie jest faktem, bo jak inaczej wytłumaczyć zjawisko, że kogut odizolowany od wpływu środowiska zewnętrznego i zamknięty w ciemnym bunkrze będzie ciągle piał o określonej porze? Powstała niedawno odrębna dziedzina biologii - chronobiologia - która bada strukturę czasu biologicznego. <br> Skojarzenia - poszerzające horyzont myślenia o czasie - budziły zarówno eksponaty, jak i ilustrowane teksty ukazujące to, co jeden z autorów scenariusza, mgr Maciej Janik, określił jako społeczne środki chronologicznej orientacji. Nie licząc jej powiązań z naturą (także i tu pojawił się kogut), wymienić trzeba m.in. kalendarze, a także dzwony i - później - fabryczne syreny.<br> Te różnorodne rodzaje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego