Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
ekspozycji muzealnej pominąć walory estetyczne niektórych zegarów.
Po otwierających dział planszach z przedstawieniami zegarów wodnych, pokazano pierwsze zegary kołowe wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród nich uwagę zwracał jednowskazówkowy zegar gotycki z XVI w. i kilka zegarów wieżyczkowych z I poł. XVII w.
Licznie reprezentowane były zegary kaflowe od początku XVII w. do XVIII wieku, ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Niewątpliwą ozdobą tego fragmentu ekspozycji był mechanizm zegara wieżowego znaleziony w pałacu w Szczekocinach (XIV-XV w.), stanowiący obecnie własność Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. .
Plansze z rysunkami wahadła Galileusza z 1641 r
ekspozycji muzealnej pominąć walory estetyczne niektórych zegarów.<br> Po otwierających dział planszach z przedstawieniami zegarów wodnych, pokazano pierwsze zegary kołowe wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród nich uwagę zwracał jednowskazówkowy zegar gotycki z XVI w. i kilka zegarów wieżyczkowych z I poł. XVII w.<br> Licznie reprezentowane były zegary kaflowe od początku XVII w. do XVIII wieku, ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Niewątpliwą ozdobą tego fragmentu ekspozycji był mechanizm zegara wieżowego znaleziony w pałacu w Szczekocinach (XIV-XV w.), stanowiący obecnie własność Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. &lt;page nr=224&gt;.<br> Plansze z rysunkami wahadła Galileusza z 1641 r
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego