Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
nie można korzystać z jej dobrodziejstw.


Argumenty w obronie cenzury prasy

Obrońcy cenzury powołują się na to, iż cenzura narodziła się wraz z prasą. Z tego argumentu wynika jedynie wniosek, iż wolność prasy, z której korzystają czynniki ustanawiające cenzurę, też wymaga cenzury.

Wreszcie często się twierdzi, iż cenzura prasy nie ogranicza wolności słowa a tylko jej nadużycia. Stara to prawda, iż nikt nie zwalcza wolności a jedynie wolność innych, którzy jej nadużywają. "Dlatego też każdy rodzaj wolności istniał zawsze, z tą tylko różnicą, że w pewnych wypadkach istniał jako szczególny przywilej, a w innych jako powszechne prawo".

Cenzura jest usankcjonowanym
bezprawiem
nie można korzystać z jej dobrodziejstw.<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;Argumenty w obronie cenzury prasy&lt;/&gt;<br><br>Obrońcy cenzury powołują się na to, iż cenzura narodziła się wraz z prasą. Z tego argumentu wynika jedynie wniosek, iż wolność prasy, z której korzystają czynniki ustanawiające cenzurę, też wymaga cenzury.<br>&lt;gap&gt;<br>&lt;page nr=32&gt; Wreszcie często się twierdzi, iż cenzura prasy nie ogranicza wolności słowa a tylko jej nadużycia. Stara to prawda, iż nikt nie zwalcza wolności a jedynie wolność innych, którzy jej nadużywają. &lt;q&gt;"Dlatego też każdy rodzaj wolności istniał zawsze, z tą tylko różnicą, że w pewnych wypadkach istniał jako szczególny przywilej, a w innych jako powszechne prawo"&lt;/&gt;.<br><br>&lt;tit&gt;Cenzura jest usankcjonowanym<br>bezprawiem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego