Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
bardzo ceniłem, zaprosił mnie na ostatni w jego życiu wypał. Płakaliśmy. To był pogrzeb czasu, który odchodził, siwaków, a w istocie także jego.
Siwaki zachwycają szlachetnością, forma doskonałą, logiczną i piękną smukłych ładyszek do mleka, garnków, które godne są tego, by stanąć w muzeach obok waz greckich. Ich dekoracja była oszczędna, bez niej też zachowałyby swe walory. Wygładzona krzemieniem powierzchnia lśniła, zmniejszała też porowatość gliny, a jeśli garncarz pozostawił ornament, linie otaczające brzusiec, proste lub faliste, a także spirale i zwielokrotnione kręgi, podkreślały formę. Wnosiły element koloru, srebrzystość wzoru na tle ciemniejszej powierzchni.
Formę innych naczyń podkreślały biało-brunatne pasy ornamentów
bardzo ceniłem, zaprosił mnie na ostatni w jego życiu wypał. Płakaliśmy. To był pogrzeb czasu, który odchodził, siwaków, a w istocie także jego. <br>Siwaki zachwycają szlachetnością, forma doskonałą, logiczną i piękną smukłych ładyszek do mleka, garnków, które godne są tego, by stanąć w muzeach obok waz greckich. Ich dekoracja była oszczędna, bez niej też zachowałyby swe walory. Wygładzona krzemieniem powierzchnia lśniła, zmniejszała też porowatość gliny, a jeśli garncarz pozostawił ornament, linie otaczające brzusiec, proste lub faliste, a także spirale i zwielokrotnione kręgi, podkreślały formę. Wnosiły element koloru, srebrzystość wzoru na tle ciemniejszej powierzchni. <br>Formę innych naczyń podkreślały biało-brunatne pasy ornamentów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego