Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
ujemny logarytm dziesiętny ze stężenia jonów wodorowych w roztworze) równa jest 4,8, stężenia obu form rodnika: zdysocjowanej i niezdysocjowanej są sobie równe. Skoro bowiem to jeżeli pH=pK, także K'=[H] i [HOˇ2]=[O2]. Im wyższe pH, tym większa część związku znajduje się w formie zdysocjowanej; im niższe pH, tym ta część jest mniejsza.
Oznacza to, że w pH=7,4 jedynie ok. 0,24% rodników ponadtlenkowych występuje w formie uprotonowanej (jako rodniki wodoronadtlenkowe). Większa część rodników może jednak być uprotonowana w niektórych przedziałach komórki, gdzie pH jest niższe, zwłaszcza wewnątrz lizosomów i w pobliżu błon komórkowych.
Przyjrzyjmy się
ujemny logarytm dziesiętny ze stężenia jonów wodorowych w roztworze) równa jest 4,8, stężenia obu form rodnika: zdysocjowanej i niezdysocjowanej są sobie równe. Skoro bowiem &lt;gap&gt; to jeżeli pH=pK, także K'=[H] i [HOˇ2]=[O2]. Im wyższe pH, tym większa część związku znajduje się w formie zdysocjowanej; im niższe pH, tym ta część jest mniejsza. &lt;gap&gt;<br>Oznacza to, że w pH=7,4 jedynie ok. 0,24% rodników ponadtlenkowych występuje w formie uprotonowanej (jako rodniki wodoronadtlenkowe). Większa część rodników może jednak być uprotonowana w niektórych przedziałach komórki, gdzie pH jest niższe, zwłaszcza wewnątrz lizosomów i w pobliżu błon komórkowych.<br>Przyjrzyjmy się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego