Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
podatność na korozję. Dlatego najczęściej stosuje się paliwo w postaci pastylek ceramicznych ((...)) o rozmiarach 1 cm średnicy i 1 cm wysokości. Oprócz pastylek stosuje się również elementy kuliste, ziarna, czasem zamiast tlenków stosuje się węgliki (UC).
Paliwo ceramiczne jest znacznie wytrzymalsze na temperaturę i promieniowanie, ma jednak w porównaniu z paliwem metalicznym zbyt małą przewodność cieplną, co powoduje wysokie gradienty temperatury ((...)) i może doprowadzić do topienia paliwa w centrum rdzenia przy temperaturze na powierzchni poniżej punktu topnienia. Przewodność cieplną zwiększa się, sprasowując paliwo do dużych gęstości ((...)).
W cyklach reprodukcyjnych stosuje się elementy paliwowe z mieszaniny tlenków uranu i plutonu ((...)) w reaktorach
podatność na korozję. Dlatego najczęściej stosuje się paliwo w postaci pastylek ceramicznych ((...)) o rozmiarach 1 cm średnicy i 1 cm wysokości. Oprócz pastylek stosuje się również elementy kuliste, ziarna, czasem zamiast tlenków stosuje się węgliki (UC).<br> Paliwo ceramiczne jest znacznie wytrzymalsze na temperaturę i promieniowanie, ma jednak w porównaniu z paliwem metalicznym zbyt małą przewodność cieplną, co powoduje wysokie gradienty temperatury ((...)) i może doprowadzić do topienia paliwa w centrum rdzenia przy temperaturze na powierzchni poniżej punktu topnienia. Przewodność cieplną zwiększa się, sprasowując paliwo do dużych gęstości ((...)).<br> W cyklach reprodukcyjnych stosuje się elementy paliwowe z mieszaniny tlenków uranu i plutonu ((...)) w reaktorach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego