Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
widoczny w polu widzenia lunety przebiega z dołu do góry (rys. 2.35c).
Łaty niwelacyjne
W niwelacji geometrycznej używamy łat drewnianych o długości 2, 3 lub 4 m. Podziałka łat jest wykonana w odstępach centymetrowych. Decymetry i metry na łatach zaznaczone są kreskami i stosownie opisane (rys. 2.36a).
Do pionowego ustawienia łaty służy libella pudełkowa (rys. 2.36c). W czasie pomiaru łatę ustawia się na reperach (znakach wysokościowych) i w punktach pośrednich na podstawkach żelaznych, zwanych żabkami (rys. 2.36b) lub na palikach.
Sprawdzenie i rektyfikacja niwelatora
Sprawdzenie równoległości osi libelli do osi celowej odbywa się za pomocą niwelacji podwójnej
widoczny w polu widzenia lunety przebiega z dołu do góry (rys. 2.35c).<br>&lt;tit&gt;Łaty niwelacyjne&lt;/&gt;<br>W niwelacji geometrycznej używamy łat drewnianych o długości 2, 3 lub 4 m. Podziałka łat jest wykonana w odstępach centymetrowych. Decymetry i metry na łatach zaznaczone są kreskami i stosownie opisane (rys. 2.36a).<br>Do pionowego ustawienia łaty służy libella pudełkowa (rys. 2.36c). W czasie pomiaru łatę ustawia się na reperach (znakach wysokościowych) i w punktach pośrednich na podstawkach żelaznych, zwanych &lt;HI rend="italic"&gt;żabkami&lt;/HI&gt; (rys. 2.36b) lub na palikach.<br>&lt;tit&gt;Sprawdzenie i rektyfikacja niwelatora&lt;/&gt;<br>Sprawdzenie równoległości osi libelli do osi celowej odbywa się za pomocą niwelacji podwójnej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego