Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie 2
Rok: 1999
że 1 lutego 1538 roku planeta Mars utworzyła z trzema gwiazdami Lwa (oznaczonymi numerami 7, 8 i 13 z katalogu w De revolutionibus, jak to zapisała ręka Kopernika) równoległobok, znajdując się jednocześnie w środku okręgu, przechodzącego przez gwiazdy 6., 7. i 8. tegoż gwiazdozbioru.
Ten dość wyrafinowany sposób określenia położenia planety na niebie przez długi czas utrudniał zidentyfikowanie konfiguracji ciał niebieskich, obserwowanej przez wielkiego astronoma z Fromborka. Dopiero przyjęcie, że Kopernik pomylił się i zamiast numeru 15. zanotował błędnie 13., pozwala odtworzyć gwiazdowo-planetarny równoległobok i okrąg (ryc. 6.5).
Może wydać się trywialnym stwierdzenie, że wśród tak dużej liczby gwiazd
że 1 lutego 1538 roku planeta Mars utworzyła z trzema gwiazdami Lwa (oznaczonymi numerami 7, 8 i 13 z katalogu w De revolutionibus, jak to zapisała ręka Kopernika) równoległobok, znajdując się jednocześnie w środku okręgu, przechodzącego przez gwiazdy 6., 7. i 8. tegoż gwiazdozbioru.<br>Ten dość wyrafinowany sposób określenia położenia planety na niebie przez długi czas utrudniał zidentyfikowanie konfiguracji ciał niebieskich, obserwowanej przez wielkiego astronoma z Fromborka. Dopiero przyjęcie, że Kopernik pomylił się i zamiast numeru 15. zanotował błędnie 13., pozwala odtworzyć gwiazdowo-planetarny równoległobok i okrąg (ryc. 6.5).<br>Może wydać się trywialnym stwierdzenie, że wśród tak dużej liczby gwiazd
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego