Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
Prusami - towary spławiane do Gdańska obłożono wysokim cłem, natomiast towary wwożone do Polski z Prus - cłem minimalnym. Ponownie spisano prawa kardynalne, tym razem gwarantowane już przez wszystkie trzy mocarstwa.

Rada Nieustająca. Pierwszy rozbiór nie przesądził o losie Rzeczypospolitej.
Państwo - choć okrojone o 1/3 obszaru i ponad 30% ludności - miało podstawy, aby samodzielnie istnieć. Król pojednał się z częścią konfederatów barskich, co zaowocowało uspokojeniem nastrojów. Reformy sejmu rozbiorowego - powołanie Komisji Edukacji Narodowej (por. s. 153) i Rady Nieustającej - stwarzały szanse oddziaływania na młode pokolenie i sprawniejszego kierowania państwem. Powoli ożywiała się gospodarka.

Rada Nieustająca miała kierować sprawami państwa między sejmami. Wybierano
Prusami - towary spławiane do Gdańska obłożono wysokim cłem, natomiast towary wwożone do Polski z Prus - cłem minimalnym. Ponownie spisano prawa kardynalne, tym razem gwarantowane już przez wszystkie trzy mocarstwa.<br><br>Rada Nieustająca. Pierwszy rozbiór nie przesądził o losie Rzeczypospolitej.<br>Państwo - choć okrojone o 1/3 obszaru i ponad 30% ludności - miało podstawy, aby samodzielnie istnieć. Król pojednał się z częścią konfederatów barskich, co zaowocowało uspokojeniem nastrojów. Reformy sejmu rozbiorowego - powołanie Komisji Edukacji Narodowej (por. s. 153) i Rady Nieustającej - stwarzały szanse oddziaływania na młode pokolenie i sprawniejszego kierowania państwem. Powoli ożywiała się gospodarka.<br><br>Rada Nieustająca miała kierować sprawami państwa między sejmami. Wybierano
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego