Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
ślina nie wyciekała z pyska. Służy temu jama gębowa - rozmaitej natury ograniczenie przestrzeni, w której następuje rozdrabnianie pokarmu. U krocionogów jama gębowa ograniczona jest przez odpowiednio zmodyfikowane odnóża. Ten sam efekt, co traktowanie śliną w jamie gębowej, da także wprowadzenie śliny czy innej wydzieliny zawierającej enzymy trawienne do wnętrza kęsa pokarmu.
Tę właśnie technologię obróbki pokarmu wybrała Natura tworząc Chilopoda. Soki
trawienne wydzielane są przez gruczoły w pierwszej parze odnóży tułowiowych
i wprowadzane do ciała ofiary poprzez zaostrzone ich końce. Już w środkowym dewonie odnóża te były bardzo silnie zmienione, tworząc charakterystyczne kolce jadowe.
Skuteczność działania soków trawiennych jest na tyle
ślina nie wyciekała z pyska. Służy temu jama gębowa - rozmaitej natury ograniczenie przestrzeni, w której następuje rozdrabnianie pokarmu. U krocionogów jama gębowa ograniczona jest przez odpowiednio zmodyfikowane odnóża. Ten sam efekt, co traktowanie śliną w jamie gębowej, da także wprowadzenie śliny czy innej wydzieliny zawierającej enzymy trawienne do wnętrza kęsa pokarmu.<br>Tę właśnie technologię obróbki pokarmu wybrała Natura tworząc Chilopoda. Soki <br>trawienne wydzielane są przez gruczoły w pierwszej parze odnóży tułowiowych <br>i wprowadzane do ciała ofiary poprzez zaostrzone ich końce. Już w środkowym dewonie odnóża te były bardzo silnie zmienione, tworząc charakterystyczne kolce jadowe.<br>Skuteczność działania soków trawiennych jest na tyle
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!