Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
wewnątrzwydzielniczych, a także innych czynności organizmu, zwłaszcza tych, w których występuje rytmiczność (cykliczność). Przykładem tego mogą być cykliczne zmiany zachodzące w układzie rozrodczym żeńskim. Nasilenie większości innych funkcji zmienia się regularnie w rytmie dobowym, ponieważ wydzielanie hormonów przez szyszynkę zmienia się pod wpływem światła i ciemności, tj. w zależności od pory dnia i nocy. U zwierząt ssących i człowieka szyszynka ma zdolność reagowania na bodźce świetlne odbierane i przekazywane przez siatkówkę oka.
Zawiązek szyszynki powstaje z ektodermy nerwowej w postaci nieparzystego uwypuklenia sklepienia międzymózgowia. Największy stopień rozwoju osiąga gruczoł u młodych zwierząt; uwstecznia się on z wiekiem (inwolucja).
Szyszynka jest otoczona
wewnątrzwydzielniczych, a także innych czynności organizmu, zwłaszcza tych, w których występuje rytmiczność (cykliczność). Przykładem tego mogą być cykliczne zmiany zachodzące w układzie rozrodczym żeńskim. Nasilenie większości innych funkcji zmienia się regularnie w rytmie dobowym, ponieważ wydzielanie hormonów przez szyszynkę zmienia się pod wpływem światła i ciemności, tj. w zależności od pory dnia i nocy. U zwierząt ssących i człowieka szyszynka ma zdolność reagowania na bodźce świetlne odbierane i przekazywane przez siatkówkę oka.<br>Zawiązek szyszynki powstaje z ektodermy nerwowej w postaci nieparzystego uwypuklenia sklepienia międzymózgowia. Największy stopień rozwoju osiąga gruczoł u młodych zwierząt; uwstecznia się on z wiekiem (inwolucja).<br>Szyszynka jest otoczona
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego