Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
się, że właściwości typowych osobników kolonii rozprzestrzeniają się w toku ewolucji stopniowo na coraz wcześniejsze stadia.
Mniej jednoznaczne są argumenty za rozprzestrzenianiem się nowinek ewolucyjnych z wczesnych stadiów rozwoju kolonii na późniejsze. Nietrudno zauważyć więc analogię pomiędzy przemianami ewolucyjnymi rozwoju kolonii (astogenezy) i osobnika (ontogenezy).
Gradient morfologiczny do pewnego stopnia rekapituluje więc filogenezę w astogenezie. Mając tak piękne opisy zjawiska, tym bardziej chciałoby się mieć dla niego interpretację. Interpretacja ta służyć może zresztą nie tylko badaczom graptolitów, bowiem rekapitulację filogenezy w astogenezie widzieliśmy przecież w rozwoju kolonii Diversipora pochodzącej od typowych hedereli.


Mechanizm gradientu sekwencyjnego Dwojako próbuje się objaśniać sekwencyjny gradient
się, że właściwości typowych osobników kolonii rozprzestrzeniają się w toku ewolucji stopniowo na coraz wcześniejsze stadia.<br>Mniej jednoznaczne są argumenty za rozprzestrzenianiem się nowinek ewolucyjnych z wczesnych stadiów rozwoju kolonii na późniejsze. Nietrudno zauważyć więc analogię pomiędzy przemianami ewolucyjnymi rozwoju kolonii (astogenezy) i osobnika (ontogenezy).<br>Gradient morfologiczny do pewnego stopnia rekapituluje więc filogenezę w astogenezie. Mając tak piękne opisy zjawiska, tym bardziej chciałoby się mieć dla niego interpretację. Interpretacja ta służyć może zresztą nie tylko badaczom graptolitów, bowiem rekapitulację filogenezy w astogenezie widzieliśmy przecież w rozwoju kolonii Diversipora pochodzącej od typowych hedereli.<br>&lt;page nr=288&gt;<br>&lt;gap&gt;<br>Mechanizm gradientu sekwencyjnego Dwojako próbuje się objaśniać sekwencyjny gradient
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego